Štát odhalil najmenej nelegálne pracujúcich za posledné roky, mohla za to pandémia COVID-19

29.3.2022 (Webnoviny.sk) – Inšpektori práce a kontrolóri z úradov práce vlani odhalili 1 510 nelegálne zamestnaných osôb, ktoré pracovali u 684 zamestnávateľov. Vyplýva to zo správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2021.

Viac o téme: Koronavírus

Ako sa uvádza v materiáli, pandémia COVID-19 vlani spôsobila obmedzenie podnikateľskej aktivity v zasiahnutých sektoroch, a tým ovplyvnila aj činnosť kontrolných orgánov. Počet odhalených nelegálne zamestnaných osôb bol preto v porovnaní s predošlými štyrmi rokmi najnižší. Oproti roku 2020 odhalili kontrolné orgány o 131 nelegálne pracujúcich menej.

Stavebníctvo má prvenstvo

Kontrolné orgány vykonali počas minulého roka 17,2 tisíca kontrol zameraných na preverenie dodržiavania zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, skontrolovali 15,4 tisíca zamestnávateľov a 34,8 tisíca fyzických osôb vykonávajúcich prácu na pracoviskách kontrolovaných zamestnávateľov.

Najviac ľudí vlani nelegálne pracovalo v stavebníctve. Išlo o 459 osôb, čo je 30 percent z celkového počtu nelegálne zamestnaných. V priemyselnej výrobe odhalili inšpektori 241 “načierno” pracujúcich, čo tvorí 16-percentný podiel na celkovom počte nelegálne zamestnaných.

S najvyššími počtami viedli tri kraje

Zákaz nelegálneho zamestnávania najviac porušujú zamestnávatelia, ktorí dávajú prácu najviac deviatim zamestnancom. Počet odhalených prípadov nelegálneho zamestnávania je najvyšší u spoločností s ručením obmedzeným. Najpočetnejšie nelegálne zamestnávanie sa vyskytovalo v Nitrianskom, Trenčianskom a Košickom kraji.

Počet aj suma uložených pokút za nelegálne zamestnávanie oproti roku 2020 klesli. V minulom roku inšpektori práce a úrady práce právoplatne uložili 563 pokút v celkovej sume 2,3 milióna eur. V roku 2020 to bolo 737 pokút v celkovej čiastke 3,37 milióna eur.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Nelegálna práca, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Štát odhalil najmenej nelegálne pracujúcich za posledné roky, mohla za to pandémia COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: